Čo sú funkčné tkaniny? Sú to materiály vybavené ochrannými "dispozíciami", ktoré sú prioritné: napríklad proti UV žiareniu, chladu, vetru, vode alebo hmyzu... Lesk, mäkkosť či iná príťažlivá vlastnosť týchto materiálov býva zvyčajne neplánovaným bonusom.
Aquator
(vyrába Invista Genf) - chráni pred vetrom, je vodotesný, vzdušný, elastický a ľahký. Používa sa na výrobu lyžiarskych odevov a doplnkov.
Coolmax
(vyr. Invista) - transportuje telesnú vlhkosť na povrch tkaniny a rýchlo schne, ovplyvňuje žiaducim spôsobom telesnú teplotu. Používa sa na výrobu pracovného oblečenia a bielizne určenej na športovanie.
Cordura
(vyr. Invista) - vyznačuje sa mimoriadnou odolnosťou. Používa sa na výrobu odevov pre motocyklistov, v obuvníctve a čalúnnictve.
Cordura Leightwight
vyr. Invista) - predstavuje odľahčený variant Cordury. Používa sa na výrobu odevov pre horolezcov, turistov a hráčov golfu.
Dunova
(vyr. Spinnerei Lampertsmuhle Kaiserlauten) - patrí k materiálom, ktoré sú príjemne mäké, odvádzajú telesnú vlhkosť a rýchlo schnú. Používa sa na výrobu odevov určených na šport.
Event Protection Fabric
(vyr. BHA Technologies, US/CH) - chráni proti vetru a vlhkosti, je príjemne vzdušný. Používa sa na výrobu obuvi, pracovných odevov a odevov určených na šport.
Exotex
(vyr. Christian Eschler AG, Buhler ) - odolný voči vlhkosti a chrániaci pred pochladením.
Gore - Tex
(vyr. W. L. Gore a Associates) - chráni pred vodou a vetrom.
Gore - Tex Paclite Laminat
(vyr. W. L. Gore a Associates) - chráni pred vodou a vetrom, ponúka tiež vzdušnosť a pri zložení zaberá minimálny priestor. Používa sa na výrobu odevov určených pre vysokohorskú turistiku a náročnú cyklistiku.
Gore - Tex XCR
(vyr. W. L. Gore a Associates) - odolný voči vode a vetru. Používa sa na výrobu odevov určených na horolezecké a zimné športy, cyklistiku a trekking.
Gore - Tex Z - Liner
(vyr. W. L. Gore a Associates) - chráni pred vodou a vetrom, je vzdušný. Používa sa na výrobu bežne nosených odevov.
Husky Vento
(vyr. Christian Eschler) - charakterizuje ho značný objem a hustota, poskytuje výbornú tepelnú izoláciu, chráni pred vetrom a je vzdušný. Používa sa na výrobu odevov pre zimné športy - od bielizne až po vrchné časti odevu.
Pri nákupe zimného športového oblečenia, uprednostnia zákazníci materiály, ktoré ich ochránia pred nepohodou každého druhu. Ochrana pred chladom, vetrom a dažďom je dnes už samozrejmosťou, rozhodujúcou požiadavkou je ľahkosť materiálu a jeho bezproblémová údržba. Tento rok prišli výrobcovia s novým hitom - "nafukovacou" vetrovkou, ktorá má zabudované termoregulačné vankúšiky. Aktuálne strečové materiály, prinášajúce pocit maximálneho pohodlia pri pohybe, sú spracované v nekrčivej a nežehlivej úprave s ochranou proti ušpineniu. S týmito vlastnosťami kráča ruka v ruke ochrana proti pachu, regulácia klímy.Funkčné materiály majú často názov podľa určitej zložky použitej pri ich výrobe. Niektoré nesú meno po základnom vlákne, membráne či povrchovej úprave.
Gore Tex
toto označenie nájdeme na odevoch i obuvi. Označuje membránu hrúbky 0,025 mm, ktorá obsahuje 1,4 mil. pórov. Kvapka dažďa je asi 20 000 krát väčšia, molekula vodnej pary je 700 krát menšia, takže telesná vlhkosť môže prenikať von a voda sa nedostane dnu. Táto membrána sa zvyčajne laminuje medzi povrchový materiál a podšívku. Švíky sa proti prenikaniu vody zaisťujú navarenými páskami.
Sympatex
je polyesterová membrána bez pórov, ktorá sa môže laminovať na najrôznejšie tkaniny. Zaisťuje ochranu proti dažďu aj vetru.
Polartec
je tkanina, ktorá chráni telesné teplo pomocou polyuretanovej izolačnej membrány a zabezpečuje odvod telesnej vlhkosti smerom von. Je mimoriadne odolná, netvorí nopky a bez problémov ju možno prať v pračke.
ComfoTemp
je tepelnoizolačné rúno, ktoré telesné teplo buď akumuluje alebo podľa potreby odvádza.
Thinsulate
je tepelnoizolačné rúno z mikrovlákna, ktoré sa väčšinou používa spoločne s membránou Thintech. Môže sa využívať aj ako streč so 40% rozťažnosťou v oboch smeroch. Tento materiál možno prať aj v práčke do 40 °C, alebo čistiť chemicky. Prírodnej vlne je podobné tým, že hreje aj keď je vlhké.
Thermore T 37
je tzv. "dynamické" hrejivé rúno, ktoré udržiava teplotu tela na ideálnej úrovni, teda okolo 37 °C. Ak sa telo príliš zahreje "otvoria" sa vlákna a prebytočné teplo odvedú, ak teplota klesne, vlákna sa "uzavrú". Tým sa udržuje teplota na konštantnej úrovni.
Coolmax
je tkanina obsahujúca špeciálne polyesterové vlákno, podporujúce prirodzené ochladzovanie tela. Umožňuje tak účinné odparovanie vlhkosti z povrchu pokožky. Tieto tkaniny sú mäkké, chladivé a počas používania suché.
Gore Airvantage
pracuje na princípe nafukovacích vankúšikov, čím využíva najprirodzenejší izolačný materiál, ktorým je vzduch. Systém pozostáva z dvoch spojených textilných laminátov. Tieto membrány sú aktívne priedyšné a umožňujú individuálne regulovať tepelnú izoláciu podľa aktuálnej potreby. Pri pocite chladu si môže športovec "prifúknuť" ventilom umiestneným na golieri bundy, ak sa zapotí môže si "odfúknuť".
Supplex
je ľahké a mäkké nylonové vlákno s bavlneným omakom, ktoré je aktívne priedyšné, odolné voči vode, vetru a pachom. Zároveň rýchle vysychá a v zmesi s lycrou telo jemne tvaruje. Využíva sa na výrobu tkanín určených na športovú módu, fitness oblečenie, lyžiarske športy, turistiku v pančuchovom priemysle, bielizni...
Supplex Lite Invista
sa vyznačuje nepatrnou hmotnosťou a vysokou odolnosťou proti pachom a vlhkosti. Využíva sa najmä v športovej móde a to hlavne pri výrobe športovej bielizne.
Sympatex Allweather
je laminát odolný proti vetru a vode. Je zároveň priedyšný a odvádza telesnú vlhkosť. Využíva sa na športové ošatenie rovnako ako aj v mestskej športovej móde a oblečení na voľné chvíle.
Sympatex Edition 500
je aktívne priedyšný vkladací laminát nepatrnej hmotnosti. Bundy z neho zhotovené nevážia viac ako 500 g. Tieto vlastnosti ho predurčujú na mestskú módu a odevy určené na voľný čas.
Sympatex High Out
je trojvrstvový aktívne priedyšný laminát, ktorý nasiakava telesnú vlhkosť a odvádza ju von cez membránu. Zároveň je odolný aj proti vetru a vode. Používa sa pri výrobe odevov na aktívne športy a funkčné pančuchové výrobky.
Sympatex New Dimension
odvádza telesnú vlhkosť a je obohatený antibakteriálnou úpravou. Vo forme pančuchových výrobkov má stimulujúci a bionický účinok.
Sympatex Windmaster
je laminát s absolútnou odolnosťou proti vetru pričom zároveň prepúšťa vodné pary. Jeho nepatrná hmotnosť a vysoká elastičnosť ho predurčuje na použitie pri výrobe športového ošatenia a mestskej športovej módy.
Tactel
je polyamidové vlákno na tkaniny, hadicové a ploché pleteniny. Má nepatrnú hmotnosť a hodvábny a mäkký omak. Tactel metallics sa vyrába v zlatom alebo striebornom vzhľade a Tactel prisma s dvojfarebnými alebo melanžovými efektmi.
Teflon
v textilnom resp. odevnom priemysle je trvanlivá, neviditeľná ochrana proti škvrnám. Odpudzuje špinu a tekutiny na látkach a usniach a má tú výhodu, že sa môže využiť na takmer všetkých prírodných a syntetických tkaninách. Uplatnenie nachádza na mnohých druhoch vrchného ošatenia, odevoch z usní, pletených výrobkoch a doplnkoch, uniformách, bytovom textile, nábytkových textíliách ....