AKO SPRÁVNE POUŽÍVAŤ PRACIE PRACHY
Pracie prostriedky, od ktorých v mnohých prípadoch očakávame priam zázraky, nepôsobia vždy len tak, ako sa nám to prezentuje ako potenciálnym zákazníkom. Ak ich dávkujete alebo používate nesprávne, zničíte si nimi nielen oblečenie, ale môžete si spôsobiť aj nepríjemné alergie či iné zdravotné problémy. O škodlivosti pre životné prostredie nehovoriac
Cesta pracieho prostriedku, či už v podobe prášku, gélu alebo dokonca tabliet na pranie, začína jeho výrobou. Už tá do značnej miery poškodzuje životné prostredie. Následne náš obľúbený prostriedok použijeme pri praní a spolu s odpadovou vodou putuje kamsi do potrubí a o to, kde skončí sa zaujíma skutočne len mizivé percento z nás. Oblečenie je vyprané, a to sme predsa chceli.V minulosti sa na pranie používali mydlá, a tie sú v podstate dodnes najšetrnejším pracím prostriedkom k životnému prostrediu. Bohužiaľ, mydlá majú svoje nevýhody, pre ktoré sú na pranie v práčke nevhodné. Ak je voda totiž príliš tvrdá, mydlo sa zráža, naopak v mäkkej vode veľmi pení.
Moderné pracie prostriedky dokážu spraviť ale omnoho viac než len „obyčajné“ mydlo. Okrem vyčistenia oblečenie zjasňujú, mnohé chránia práčku pred usádzaním vodného kameňa, zmäkčujú vodu či dezinfikujú.A dokážu toho ešte viac. Do pracích práškov sa pridávajú aj antistatické zložky a prísady, ktoré zabezpečia, že prášok sa nebude „hrudkovať“, že sa rýchlo rozpustí, nebude peniť a pri tom všetkom bude ešte pekne voňať. Naše požiadavky na prášky sú vysoké. Zvyčajne však myslíme len na seba, a o účinkoch na životné prostredie premýšľame až akosi v druhom rade. Ak vám záleží aj na ekológii, čaká vás dlhé hľadanie. Ekologicky neškodné sú len tie pracie prostriedky, ktoré sa po použití rozložia na látky, ktoré sú v prírode bežné a neškodné, teda odbúrateľné biologickou cestou.
Účinné moderné pracie prostriedky sa vyrábajú chemicky, predovšetkým z ropy. Aby bielizeň pôsobila čistejšie, obsahujú aj bieliace látky a to buď aktívny kyslík, alebo chlór, ktoré sa počas prania teplom uvoľňujú. Tieto zjasňovače pôsobia tak, že pohlcujú tú časť svetla, ktorá spôsobuje nažltlý odtieň látok, a posilňujú vyžarovanie zložiek vyvolávajúcich modrý nádych, preto sa bielizeň zdá byť belšia.
Medzi základné pravidlá prania patrí správny výber pracieho prášku, a to podľa farebnosti a druhu praného materiálu. Pracie prostriedky by sa nemali zamieňať a rovnako by ste nemali ignorovať teploty prania. Ak je teplota príliš nízka alebo naopak privysoká, nepracuje prášok „efektívne“, bielizeň nevyperie a dokonca ju môže poškodiť. Vždy si prečítajte správne dávkovanie a neprekračujte ho. Oblečenie nebude po väčšej dávke vyprané lepšie, naopak, zvyšky prášku sa nedostatočne vyplavia a budú vám dráždiť pokožku. Pozor, spotreba prášku závisí od tvrdosti vody, čím je voda tvrdšia, tým viac prášku budete musieť použiť. Správnym dávkovaním chránite nielen svoje zdravie, ale aj bielizeň a svoju peňaženku.
Hodvábne kravaty
Postup: môžeme očistitť pomocou zemiakov. Tie nastrúhajte a vytlačte z nich šťavu cez handričku. Šťavu dajte do vody a kravatu v nej vyperte. Napokon vypláchajte.
Pichľavé vlnené svetre
Postup: vyperieme jemným šampónom a namočíme na 10 minút do vlasového kúpeľa z balzamu na vlasy a nakoniec vyplákame.
Pletené svetre perieme vždy osobitne
Postup: pretože prírodné materály pri farbení neprijímajú vždy rovnaké množstvo farby. Prevyšujúca farba z vlny sa preto pri praní často spiera. Do prania nepridávame veľa pracieho prásku, perieme v rukách, alebo na programoch určených na pranie vlny. Do plákania je teda vhodné pridať kúsok octu, ktorý farby ustaľuje.Pletené svetre nesušíme nikdy na priamom slnku.
Pletené výrobky sušíme vždy zásadne v leže.
Postup: Nežmýkame ich, iba z nich opatrnene vytlačíme vodu a rozložíme napr. na froté uterák, alebo utierku, kde z nich znovu vytlačíme vodu. Necháme ich schnúť na ďalšom, suchom uteráku, ktorý počas sušenia niekoľko kraát vymeníme.Pletené veci sa dobre sušia aj rozložené na stojane na sušenie prádla, vtedy do ne nemusíme vkladať uterák a uschnú rýchlejšie.
Pranie pletených svetrov
Postup: Aby sa pletené výrobky pri praní nerozťahali, perte ich v starej obliečke z vankúša. Takto múžete svetre prať aj v práčke, samozrejme na programoch určených na pranie vlny.
Rukavice so semišovej kože
Postup: sa majú prať vo vlažnej vode, do ktorej prilejeme trochu vodného roztoku čpavku a kyseliny stearínovej.
Sušenie pletených svetrov
Postup: Rýchlejšie ako na uteráku uschnú pletené svetre, keď zviažete 2 staré silónové pančuchy, prevlečiete ich cez rukávy svetra a štipcami prichytíte na šnúru na bielizeň.
Záclony i biela bielizeň sa oveľa krajšie vyperie
Postup: ak do práčky pridáme pohárik soli (1-2 dcl).
Záclony zažltnuté od cigaretového dymu
Postup: budú opäť čisté, ak ich pred praním namočíte do slanej vody.
Žlté škvrny po potení v podpazuší.
Postup: z odevov odstránime tak, že ich vyperieme v čpavkovej vode v pomere 1 diel čpavku a 10 dielov vlažnej vody. Prať treba v rukaviciach a odevy poriadne prepláchať.
Ľahké žehlenie dosiahneme
Postup: ak už pri vešaní prádla dbáme na správny postup. Mokré prádlo narovnáme tým, že ho preprášime aspoň 2x a pri vešaní dávame pozor, aby sme zbytočne nenarobili faldy.Prádlo sa najlepšie žehlí ešte za vlhka.
Ak pri žehlení objavíte na bielizni mastný fľak
Postup: ktorý sa vám nepodarilo vyprať, posypte ho detským zásypom a cez handru prežehlite.
Leské miesta po žehlení
Postup: Na odevoch, ktoré sú žehlené nesprávnym spôsobom, sa často objavia lesklé miesta. Tieto zvovu oživíme, keď ich prežehlíme cez handru namočenú v octovej vode. Látku len naparujeme, teda nevysušujeme. Potom necháme odev vyschnúť a necháme ho preschnúť na ramienku. Až potom odkladáme do skrine.
Na odevoch, ktoré sú žehlené nesprávnym spôsobom
Postup: sa často objavia lesklé miesta. Tieto zvovu oživíme, keď ich prežehlíme cez handru namočenú v octovej vode. Látku len naparujeme, teda nevysušujeme. Potom necháme odev vyschnúť a necháme ho preschnúť na ramienku. Až potom odkladáme do skrine.
Atumsandip ecte -demo-
Loreetue ming ero commy nisim eu faccum inisis autet ipsusto consed exercilisim quismod olorper se modit luptat dip essi eros ea facipsum doloreros augait. -demo-
Odevy sa žehlia ľahšie
Postup: ak ich žehlíme ešte vlhké a nečakáme kým pri sušení celkom vyschnú.
Prádlo sa ľahšie žehlí
Postup: ak ho pred žehlením pokropíme teplou vodou, do ktorej sme priliali trochu octu s necháme navlhnúť.
Pripálenú, špinavú žehličku
Postup: čistíme ešte horúcu kúskom sviečky zabalým v plátne, alebo inej látky, ktorú môžeme žehliť pri vysokých teplotách.
Tmavé odevy žehlite v smere nite
Popis:alebo cez vlhku látku, najlepšie balvnenú detskú plienku. Vyhnete sa tak lesklým miestam.
Žehličku ľahko vyčistíme
Popis: ak ju za studena položíme napr. na starý uterák namočený v octovej vode. Necháme 20 min. účinkovať a žehliacu plochu napokon strieme hubkou na umývanie riadu navlhčenej čistou vodou a do sucha utrieme kuchynskou rolkou.
Ľahšie žehlenie
Popis:nám zabezpečí fľaša z rozstrekovačom naplnená vodou. Môžeme do nej pridať aj niekoľko ml aviváže, poprípade niekoľko kvapiek svojho obľúbeného parfému.