Pre väčšinu z vás patrí líčenie ku každodennej rutine, ktorú absolvujete každé ráno. Tak ako umývanie zubov alebo prípravu raňajok. V rannom zhone rýchlo vykonáte zopár osvedčených ťahov šminkami a vaša celodenná „maska“ je hotová. Nad vašim zdokonaľovacím rituálom ste sa nezamysleli ani nepamätáte a nad zmenami neuvažujete, lebo ráno nie je nikdy na nič čas.
Zbytočné zdržanie
Nové trendy v líčení nie sú pre vás neznámou. Máte prehľad, čo ktorú sezónu letí a ovládate, že odtiene líčenia je potrebné zladiť s farebnosťou a typom oblečenia. V globále máte celkom slušné teoretické znalosti, lenže v praxi ich nestíhate uplatňovať. Hoci ste si to už sto krát predsavzala a sľúbila, že si na seba nájdete viac času. Realita je úplne iná.
Jednoduché a pekné
Na to, aby ste dosiahla dokonalejší výsledný efekt nemusíte ráno stráviť hodinu pred zrkadlom, ani sa zapísať na kurz pre vizážistky. Vyzerať každý deň prirodzene a čerstvo nie je žiadna veda. Stačí poznať zopár trikov, ktoré vám celú vašu líčiacu procedúru zjednodušia a ešte vás aj skrášlia. V dnešnej časti sa zameriame na podklad a rozjasnenie pleti.
Perfektné prekrytie
Je základným predpokladom celkového výsledného efektu. Ak podceníte podkladový mejkap, prekrytie prípadných nezrovnalostí pleti a púder, nikdy nemôžete dosiahnuť pozitívny výsledok. Zbytočne budú vaše oči a pery dokonale nalíčené, ak vaše čelo bude zdobiť dozrievajúca vyrážka, či pigmentové škvrny. Všetky malé chybičky vašej pleti šikovne zamaskujte.
Podkladový mejkap
Jeho výberu venujte obzvlášť veľkú pozornosť. Zvážte typ vašej pleti, prostredie, v ktorom sa celý deň pohybujete a efekt, ktorý ním chcete dosiahnuť. Hľadáte len obyčajný základ pred nasledujúcou vrstvou púdru, alebo vám ide o prekrytie početných nezrovnalostí na vašej tvári? Ak máte vyrážky, fľaky alebo jazvičky, podklad s leskom pre vás vhodný nie je, pretože nezrovnalosti ešte zvýrazní. Potrebný krycí efekt dosiahnete matnejším mejkapom. Mastnejšia pleť horšie znáša produkty s obsahom oleja. OdtieňOdhadnúť ten správny odtieň je ďalšou z prvoradých vecí. Podľa správnosti by mal byť ladiť s tónom vašej pokožky. Nie tmavší, nie svetlejší. Ten pravý by sa vám mal na pleti rozplynúť. Pozor na umelé osvetlenie v predajniach, ktoré farby skresľuje. Naneste si preto dva, tri príbuzné odtiene v malých vrstvách na líca a rozhodnite sa na dennom svetle. Uprednostnite odtiene s nádychom žltej. NanášaniePodkladový mejkap môže byť tekutej konzistencie vo fľaštičke, krémovej v tyčinke, či v nádobke. Nanáša sa prstami, prípadne kozmetickou hubkou, suchou alebo mierne navlhčenou. Suchou hubkou nanesiete hustejšiu vrstvu, navlhčenou ju zriedite a mejkap bude pôsobiť prirodzenejšie. Podklad nanášajte rovnomerne, pri korienkoch vlasov, sluchách a na krku dostratena, aby ste sa vyhli viditeľnej rozdielnosti.
Krycia tyčinka
V povinnej výbave vašej kozmetickej taštičky by určite nemala chýbať ani krycia tyčinka. Budete sa čudovať aké zázraky dokáže urobiť. Venujte jej výberu patričnú pozornosť. OdtieňAj keď by odtieň krycej tyčinky by mal byť svetlejší ako odtieň podkladového mejkapu, nevoľte príliš svetlú až bielu farbu, budete pôsobiť veľmi neprirodzene. Vyhnite sa aj ružovkastým odtieňom, ktoré kruhom pod očami a vyrážkam na kráse veru nepridajú. Ideálne sú výrobky s mierne zlatistým základom.Nanášanie: Po nanesení podkladového mejkapu kryciu tyčinku jemne vklepte pod oči a na problémové partie. Opäť platí, že kraje rozotriete dostratena, aby nepôsobili príliš nápadne.
Púder
Procedúru dokonalého podkladu zavŕšime tenkou vrstvou práškového púdru, ktorý pleti dodá rovnomerný a matný vzhľad. OdtieňPri výbere správneho odtieňa púdru platia rovnaké pravidlá ako pri podkladovom mejkape. Ich farebnosť musí byť identická. Na večernú príležitosť môžete tiež zvoliť trblietavý púder s jemným zlatistým nádychom, dosiahnete ten pravý rozžiarený efekt.Nanášanie: Púder nanášajte hrubým štetcom alebo špeciálnou hubkou, ak chcete dosiahnuť hrubšiu vrstvu. Základ je, aby aplikácia bola vykonaná rovnomerne, opäť dostratena a samozrejme s mierou.
Líčka
Súčasťou upravene pôsobiacej tváričky sú aj jemné líčka, ktoré korešpondujú s farebnosťou celkového líčenia. V chladnejších mesiacoch voľte radšej práškové.OdtieňUprednostnite jemné farby, ktoré pôsobia prirodzene a rýchlo splynú s farbou pleti. Nie je nič neestetickejšie ako nahrubo nanesená vrstva tmavého odtieňu. Pôsobí vulgárne a lacno, aj keď sa práve pýšite opálenou pokožkou. Správne nalíčené líčka by mali vytvárať efekt zdravej pleti, rovnako ako po prechádzke na čerstvom vzduchu. NanášanieUsmejte sa na seba v zrkadle a stredne hrubým štetcom naneste farbu na najvyššie miesto vašich líc až ku korienkom vlasov. Ak máte obavy, že okraje farby sú príliš nápadné, prekryte ich ľahkým ťahom púdru.Možno celková procedúra nanášania jednotlivých podkladových častí sa vám zdá zložitá a zdĺhavá, no nenechajte sa odradiť. Absolvujete ju niekoľkými šikovnými ťahmi. A pamätajte, že mejkap a líčka by mali prirodzenú farbu vašej pleti len podčiarkovať.
Rozjasnenie pleti
Ak chcete dodať vašej pleti niečo extra, siahnite po rozjasňujúcich prípravkoch. Lesk a perleť túto sezónu letia. Do tejto skupiny patria všetky tyčinky, púdre alebo krémové tekutiny, ktoré majú strieborný, zlatistý trblietavý i perleťový odtieň. Slúžia na zvýraznenie určitých partií vašej tváre a podčiarknutie celkového vyžarovania pleti. Najkrajšie pôsobia na chrbte nosa, vonkajšom okraji pod obočím a na lícnych kostiach. Nanášajú sa končekmi prstov, v prípade sypkejších prípravkov použite výhradne len tenké štetce. Ženám so svetlejšou pleťou sa odporúča striebristý lesk, tie tmavšie by mali zvoliť zlatistejší odtieň. S rozjasňujúcimi farbičkami zaobchádzajte vždy šetrne!
Skrášlite sa
Nemáme na mysli dohovoriť si konzultáciu u plastického chirurga ohľadne vpichnutia kolagénových injekcií, ani iný radikálny zásah úpravy pier. Zázraky sa môžu diať aj obyčajným, správne miereným ťahom rúžu. Stačí poznať zopár trikov a aj vy sa môžete hrdo nosiť po ulici s dokonale nalíčenými perami.Pamätajte siNezabúdajte, že nie všetko, čo sa vám páči, vám aj pristane. Žiaľ, je to tak so všetkým a zbytočným lamentovaním na tom nič nezmeníte. Radšej svoju snahu upriamte na vylepšenie spôsobu líčenia pier, ktorý s vašim typom osobnosti ladí.Pri výbere vhodného odtieňa a typu rúžu je potrebné vziať do úvahy váš celkový mejkap. Ako nalíčite vaše oči, líčka a nechty? Aký účes zvolíte? Tiež nezabúdajte na oblečenie a príležitosť, na ktorú sa upravujete. Až po ujasnení týchto nevyhnutných detailov, siahnite po vhodných prostriedkoch. V prípade, že úvod podceníte, bude vaša snaha zbytočná. Ako neprehliadnuteľná dáma môžete síce zanechať nezabudnuteľný dojem, ale ako ukážkový klaun. A to by ste zrejme nechcela.
Zlaté pravidlá líčenia pier
Či už sa rozhodnete pre rúž, lesk, prípadne oboje, vedzte, že základným predpokladom pre pekne nalíčené pery je ich zdravý vzhľad. Dbajte teda v prvom rade o to, aby ste ich nemali vysušené alebo popraskané. Samotné nanášanie rúžu si vyžaduje odmastené pery, ináč na nich rúž nebude držať. Jeho dlhšiu trvácnosť dosiahnete jemný prepudrovaním pier. Až potom prejdite k samotnému líčeniu.
Ako postupovať
Pri výrazne nalíčených očiach, zvoľte jemný odtieň rúžu. Ak sú oči nalíčené jemne, môžete byť pri zvýrazňovaní pier odvážnejšia. Nikdy však nechcite upútať očami aj ústami súčasne, váš celkový mejkap bude pôsobiť nevkusne a lacno. I keď súčasné trendy líčenia „kontúrkam“ veľmi neprajú, v prípade, že máte nerovné okraje pier alebo iné nezrovnalosti, predsa len po nej siahnite. Zvoľte neutrálny odtieň, čo najbližší vašej prirodzenej farbe pier. Keď sa vám rúž zotrie a ceruzka zostane, nebudú okraje pôsobiť priveľmi nápadne. Dbajte nato, aby ceruzka bola dobre ostrúhaná a nezanechávala na perách hrudky.
Plné pery
Pokiaľ sa vaša tvár môže pýšiť plnými perami, siahnite po jemných a matných tónoch. Tie tvar vašich pier zvýraznia prirodzeným spôsobom. Kontúrovaciu ceruzku vo farbe vašich pier nanášajte pozdĺž vnútorného okraja. Úzke peryAsi túžite dosiahnuť efekt plnších pier. Podarí sa vám to, ak zvolíte bledší odtieň rúžu a „kontúrku“ nanesiete pozdĺž vonkajšieho okraja pier. Dokonalosť zavŕšite jemným vklepaním bezfarebného, prípadne veľmi bledého lesku do stredu pier. Vyhýbajte sa tmavým odtieňom rúžov, či leskov. Úzkosť vašich pier len zvýraznia. Plnší vzhľad dosiahnete výlučne bledším odtieňom.
Užšia horná pera
Vyrovnanejší tvar úst získate obtiahnutím hornej pery ceruzkou. Nanášajte ju ponad horný okraj vrchnej pery, držte sa však prirodzeného tvaru. Vnútornú líniu ceruzky rozmažte na pere dostratena, naneste rúž a tento malý trik dokončite nanesením lesku na vrchnú peru.
Užšia dolná pera
Ak nie ste s tvarom „kačacej“ pery spokojná, naučte sa čarovať s farbami. Postupujte ako v prípade vyššie uvedeného prípadu, ale namiesto hornej zväčšujte dolnú peru. Pohrajte sa s dvomi odtieňmi rúžov. Tmavší naneste hore a bledší dole.
Farebné odtiene
Ako ste už z vyššie uvedených riadkov vytušili, pravidlá sú jasné. Bledá farba robí pery plnšími, tmavá naopak menšími. Perleťové a lesklé odtiene plnosť zvýrazňujú, matné sú neutrálne. Nič nepokazíte, ak zvolíte prirodzené farby. Okrem toho, že sú momentálne v móde, pristanú každej žene a decentne podčiarkujú plný tvar pier.Keď chceme vyniknúťNiekedy máme príležitosť zvoliť odvážnejší odtieň ako ten bežný, ktorý nosíme každý deň. Pri jeho výbere buďte obzvlášť opatrná. Nie je červená ako červená. Ak máte svetlejšiu pleť, lepšie zapôsobíte s krvavočervenou farbou. Na tmavšej pokožke vyniknú pery nalíčené v oranžovom nádychu. Líčenie výrazným rúžom si vyžaduje dôkladnejší prístup, keďže akékoľvek chybičky budú ľahko viditeľné. Prepudrované pery obtiahnite ostro zastrúhanou ceruzkou vo farbe rúžu alebo neutrálnej farby. Nanášaním rúžu malým štetcom rovnomernejšie pokryjete pery. Prvú vrstvu farby odtlačte do papierovej servítky. Rovnakým spôsobom naneste druhú vrstvu rúžu a ešte raz jemne prepudrujte.Každé pery môžu pôsobiť zvodne. Zamyslite sa nad vaším štýlom líčenia a posúďte, či dokážete vykúzliť z vašich pier želaný tvar.
Oči
Oči nám sprostredkovávajú jeden z najdôležitejších vnemov, pomocou ktorého vizuálne vnímame svet okolo nás.Pestujme ich krásuSú veľmi krehké a citlivé zároveň. To, že si ich treba chrániť pred všetkým „zlom“ tohto sveta vieme. To, že sa musíme postarať aj o okolie očí, nie vždy považujeme za podstatné. Spamätáme sa až vtedy, keď sú už obklopené bohatou sériou vejárikov. Nasleduje kúpa drahých krémov, ktorými sa všemožne snažíme dohnať zameškané. Čas však nevrátime späť a naše priestupky nezakamuflujeme ani tým najdokonalejším mejkapom.Očiam tínedžeriek príliš nesvedčí hrubý nános šminiek. Stačí špirála a nanajvýš jemný ťah ceruzkou, či tieňom. Aj keď mladé slečny v tomto veku láka vyskúšať na sebe mejkap hollywoodských hviezd, obyčajne napodobňovanie neprinesie želaný efekt. Zbytočne potlačí ich prirodzenú sviežu krásu. Mladé dievčatá by mali voliť len veľmi jemné odtiene farieb, najmä ružovej, broskyňovej, zlatistej alebo modrej. Tmavé farby ich mladej tvári nepristanú.
Odvážnejšie
Prekročenie prahu dvadsiatky už povoľuje odvážnejšie experimentovanie s mejkapom očí. Mladé dievčatá si môžu dovoliť používať aj odvážnejšie farebné prevedenia očných tieňov, ale v rozumnej miere. Žiadna predsa nechce pôsobiť dojmom lacnej devy. Rozhodujúcou by mala byť v prvom rade príležitosť, na ktorú sa dievča chystá.
Vieme ako na to
Tridsiatka je vek, kedy žena už obyčajne má ustálený vlastný štýl úpravy zovňajšku. Vie, čo sa k jej typu hodí, vie, čím vyzdvihnúť svoje prednosti a čím potlačiť to, v čom k nej príroda až taká štedrá nebola. Mala by vedieť ako si vybrať denný i večerný mejkap očí, aké farby tieňov a ceruziek zvoliť. Jej repertoár líčenia by mal obsahovať viac variantov a zvýrazňovať výnimočnosť jej očí.Štyridsiatka symbolizuje decentnosť, a tak by mal pôsobiť aj mejkap žien v tomto veku. Čím je vek vyšší, tým sa žiada serióznejší výraz. Nie je potrebné, aby očné tiene hrali všetkými farbami, skôr by mali slúžiť na korekciu správneho výrazu očí. Voľba výraznejšieho mejkapu patrí na večerné hodiny a príležitosti s tým spojené.
Obočie
Obočie dotvára, a v mnohých prípadoch aj vytvára, celkový výraz očí. Dokáže ich úplne zatieniť, ale aj krásne zvýrazniť. Preto sa jeho správna úprava radí medzi základné pravidlá efektného mejkapu. Zbytočne budeme majsterkami v líčení očí, keď naše obočie bude pôsobiť neupravene a divoko. Oči sa tak popri ňom úplne stratia.ÚpravaDosiahnuť perfektný tvar obočia, znamená držať sa pri upravovaní jeho prirodzeného oblúčika. Vrchná línia obočia sa nevytrháva. Tvar spodného okraja obočia by mal byť paralelný s vrchným. Všetky chĺpky, ktoré z paralelného oblúčika spodného okraja vytŕčajú, idú von. TIPAk nie ste vo vytrhávaní obočia ešte celkom zbehlá, použite malú pomôcku. Vyčešte všetky chĺpky smerom nahor a želanú spodnú líniu obočia nakreslite bielou ceruzkou. Bude tak viditeľná aj na chĺpkoch a pomocou nej zabránite vytrhnutiu tých nesprávnych. Pamätajte, že chĺpky sa trhajú vždy v smere rastu. Akékoľvek nezrovnalosti, či chybičky vyplňte ceruzkou na obočie vo vašej farbe. Nevyfarbujte, ale robte jemné, krátke, nepravidelné ťahy ceruzkou.
Starostlivosť o oči
Nakoľko oči sú to prvé, čo si väčšina mužov na žene všíma, patričnú pozornosť by si zaslúžila aj úprava ich okolia. Pravidlom číslo jeden je použitie očného krému. Mejkap by na suchej pokožke nepôsobil veľmi pôsobivo. Keďže naše oči obyčajne „zdobia“ vačky, či kruhy, líčenie by sme mali zahájiť práve zakrývaním spomínaných nezrovnalostí. Prekryte nepekné tmavé kruhy korektorom v odtieni o stupeň bledšom, ako je váš podkladový mejkap. Na horné viečko naneste tenkú vrstvu podkladového mejkapu a na záver oči prepudrujte. Tým získate nevyhnutný základ pre dlhú trvácnosť vášho očného mejkapu.
Očné tiene
Po potrebných prípravách môžeme prejsť k nanášaniu očných tieňov. Pri správnom prevedení sa dá dosiahnuť výrazná zmena tvaru očí. Samozrejme, ak je potrebná. V opačnom prípade postačí zvýraznenie a vyzdvihnutie ich prirodzeného tvaru. Súčasná ponuka poskytuje široký výber očných tieňov rôznej konzistencie. V drogériách dostane kúpiť tie klasické práškové v tuhšom prevedení, v poslednom období sa však ujali aj sypkejšie práškové tiene. Nájdete tiež mastné očné tiene, tiene vo forme ceruzky, či vysúvacej tyčinky. Je len na vás, ktoré vám vyhovujú. Za najtrvácnejšie sa však považuje klasika vo forme práškových v tuhšom prevedení.NanášaniePodľa konzistencie nanášame očné tiene penovým aplikátorom, tenkým štetcom, alebo prstom, prípadne priamo z tyčinky. Na vyzdvihnutie prirodzeného tvaru očí požijeme na vonkajší okraj viečka tmavší tieň, do vnútornej strany zvolíme bledší odtieň. Prechody by mali byť plynulé a tvoriť jeden celok. Pod obočie naneste výraznejšie bledší tieň, váš pohľad bude pôsobiť jasnejším dojmom.Korekcia nedokonalostíAk sú vaše oči položené blízko seba, mali by ste vonkajší okraj viečka pokryť tmavým tieňom o niečo výraznejšie. Pri opačnom probléme, ďaleko posadených očiach, nanášame tmavý tieň do vnútorného okraja viečka a vonkajšiu časť prekrývame bledším tieňom.Menšie oči rozjasníme a zväčšíme voľbou bledších tieňov, najlepšie perleťových. Príliš vystúpené oči naopak stlmíme tmavými tieňmi.Večerný mejkapVečerné príležitosti nám povoľujú byť v mejkape odvážnejšie. Týka sa to aj očí. Ak chcete, aby pôsobili jasným dojmom, zvoľte vysoko perleťové tiene. Povolené sú aj trblietky. V prípade, že je vašim cieľom dosiahnuť dramatický výraz očí, ideálna voľba padá na dymové farby. Patria k nim všetky odtiene tmavofialovej, šedej až čiernej, bordovej, tmavej bronzovej a tmavomodrej. Podľa želaného efektu nimi môžete olemovať celé oko, prípadne len vonkajší a spodný okraj.
Ceruzka alebo očná linka?
Každou dosiahnete rozdielny efekt. Očná linka sa nanáša len na horný okraj mihalníc, vyžaduje si precízny ťah štetcom a dáva očiam klasický výraz. Očná ceruzka má širšie pole pôsobnosti. Dajú sa s ňou dosiahnuť rozdielne výrazy očí. Spôsobov nanášania je tiež niekoľko. Môžete ju ťahať pozdĺž horného, prípadne aj dolného okraja mihalníc, jej línie môžu byť výrazné, alebo rozmazané dostratena. Použitím tmavšej ceruzky do vnútornej časti dolného okraja mihalníc dodáte očiam dramatickejší „look“. Na rozjasnenie očí naopak voľte bielu ceruzku.
Špirála
Predstavuje nevyhnutnú bodku vo vytvorení dokonalého líčenia očí. Bez nej to skrátka nejde. V prvom rade preto dbajte na jej kvalitu. V momente, keď je vysušená, vymeňte ju. Ináč sa dočkáte polepených mihalníc s hrudkami farby, ktoré vám počas celého dňa budú padať na líca. Na tmavé oči sa odporúča čierna, prípadne tmavohnedá farba, bledšie typy by si mali vyberať hnedý, či šedý odtieň. TIPZ hľadiska dosiahnutia dlhodobejšieho efektu a odmastenia mihalníc, ich najprv jemne prepudrujte. Zo začiatku špirálu „tušujte“ pohybmi sprava doľava, bude držať lepšie. Potom môžete prejsť k ťahom od spodnej časti smerom hore. Na oddelenie zlepených častí použite hrebeň na mihalnice. Dojem väčšieho objemu mihalníc vytvorí použitie očnej ceruzky na hornom okraji mihalníc. Najlepšie vo forme malých, jemných bodiek, tak bude tento malý trik pôsobiť oveľa prirodzenejšie.Neexistujú škaredé oči, sú len oči nesprávne nalíčené.