Atrament na koberci a poťahoch
Postup: vyčistíte zmesou pripravenej z citrónovej šťavy a kuchynskej soli v pomere 1:1. Votrite do tkaniny jemnou handričkou a nechajte pôsobiť jednu až dve hodiny. Nakoniec pretrite vlažnou vodou.
Atramentové fľaky na odevoch
Postup: Látku ponorte na noc do kyslého mlieka alebo do citrónovej vody. Dobre prepláchnite. V prípade, ak nemôžete namočiť celý textilný kus, namočte flanelovú handričku do alkoholu a jemne potierajte, kým škvrna nezmizne.
Blato
Postup: najlepšie vyčistíme po dokonalom zaschnutí a to vykefovaním kefou na tkaniny. Takéto škvrny môžeme aj jednoducho vyprať v mydlovej vode. Na silne znečistené povrchy skúsime kúpeľ zo zriedeného octu.
Čerstvé škvrny od červeného vína
Postup: posypeme soľou, ktorú tekutinu vsiakne. Môžeme ich aj pokvapkať citrónovou šťavou. Potom dôkladne vytrieť a vyprať.
Čerstvé škvrny od kávy
Postup: namočte na chvíľu do studeného mlieka a potom vyperte v saponáte.
Čerstvé škvrny od krvi
Postup: vypierame hneď v studenej vode, aby sa krv na vlákne nevyzrážala. Do vody pridáme väčšie množstvo kuchynskej soli.
Čerstvé škvrny od zelenej trávy
Postup: potrite rozkrojeným zemiakom. Potom stačí odev bežne vyprať.
Čučoriedkové škvrny odstránime
Postup: pomocou 3% roztoku peroxidu vodíka. Dáme ho na vatu a škvrnu dobre namočíme. Ihneď nato vezmeme ďalší kúsok vaty namočený tentokrát do čpavku a škvrnu ďalej stierame. Potom necháme škvrnu pomaly vyschnúť v tieni.Alebo:časť odevu namočíme do kyslého mlieka a potom operiem bežným spôsobom.Škvrnu môžeme očistiť aj šťavou z citróna.
Fľak od atramentu
Postup: postriekajte lakom na vlasy a nechajte vysušiť. Potom vykefujte kefou namočenou vo vode a octe.
Fľakom z topánok na ponožkách zabránite
Postup: ak topánky vytrete vodou zmiešanou s octom v pomere 1:4. Topánky potom necháme dobre vyschnúť.
Fľaky od mrkvy na detskom oblečení
Postup: ihneď pokvapkajte detským olejom a vyperrte ako zvyčajne.
Škvrny od červeného vína
Postup: Škvrny od červeného vína najprv zasypte soľou, potom ponorte do mlieka. Biele veci vyčistíte aj chlórovou vodou, farebné čpavkom. 2.postup ľahko vyčistíme bielym vínom. škvrnu polejte, nechajte chvíľu pôsobiť a potom odsajte pomocou papierovej vreckovky.
Škvrny od čokolády
Postup: Škvrny od čokolády najprv pokvapkajte 90% liehom, do ktorého ste pridali zopár kvapiek čpavku a potom ich vyperte. Syntetické látky najlepšie vyčistí voda s citrónovou šťavou. Čerstvé škvrny vytrite mokrou handričkou so soľou.
Škvrny od guličkového pera
Postup: pomôže z časti vyčistiť zubná pasta. Naniesť, nechať pôsobiť a vykefovať.
Škvrny od vosku
Postup: odstraňujeme tak, že vosk odlúpneme, látku dáme medzi dva pijavé papiere a prežehlíme horúcou žehličkou. Papier niekoľkokrát vymeníme. Po farebnej sviečke niekedy zostane farebná škvrna, ktorú vyperieme v horúcom saponáte alebo vyčistíme benzínom alebo perchlóretylénom.
Žuvačku z odevov
Postup: odstránime veľmi ľahko, ak odev vložíme cca. na 12 hodín do mrazničky. Žuvačka stvrdne, potom ju ľahko oddelíme od odevu.