Gabardén
je všeobecné označenie pre jemné a husté tkaniny, ktoré sa vyznačujú zreteľným šikmým rebrovaním. Tento názov je odvodený buď od názvu francúzskeho modelového salónu Gabartin alebo z anglického názvu gabardine, čo bol dlhý plášť z vlny, ktorý nosili kňazi a židia. V bavlnenom prevedení je to veľmi hustá a tuhá látka používaná na výrobu dámskych oblekov a jarných plášťov. V hodvábnej podobe sa využíva na dámske spoločenské odevy.
Satén
je hustá lesklá tkanina malej hmotnosti s hladkým povrchom, tkaná v atlasovej väzbe. Názov je odvodený z latinského slova seta, čo v preklade znamená lesklý.
Satén dubl
je hodvábnická tkanina veľkej hmotnosti s dvoma osnovami rozdielnej farby. Lícna a rubná strana majú odlišnú, lesklú farbu. Šijú sa z neho dámske plášte a kostýmy.
Voál
je pružná, porézna a ľahká textília vyrobená z jemných hodvábnych alebo bavlnených priadzí. Býva jednofarebná alebo vzorovaná a vždy je priehľadná. Šijú sa z nej dámske šaty a blúzky; využíva sa aj ako dekoračná tkanina.
Voál ombré rajé
je druh voálu s fantazijnými, rôzne široko tieňovanými pozdĺžnymi pruhmi.
Chintz
je špeciálna úprava bavlnárskej alebo hodvábnickej jednofarebnej ale aj vzorovanej tkaniny. Je charakteristická hladkým povrchom s mimoriadne vysokým leskom. Používa sa na výrobu ľahkých dámskych plášťov a módnych typov odevov.
Šanžán
je bavlnárska a hodvábnická tkanina pestrofarebne vytkávaná. Je charakteristická meňavým povrchom, ktorý sa dosahuje použitím rozdielne sfarbených nití na osnovu a útok. Názov tohto materiálu je odvodený z francúzskeho slova changeant - meňavý.
Moaré
je stredne hrubá hodvábna látka s ripsovou väzbou, na povrchu ktorej je vytvorený charakteristický vzor pripomínajúci vodotlač alebo mramor. Používa sa na výrobu ušľachtilých stúh, šatoviek, luxusných čalúnov...
Ombré
je vzor tkanín, ktorý má charakter dúhového tieňovania susedných tónov. Tento spôsob sa používa pri vytkávaní pásov a kár. Názov je odvodený z francúzskeho slova ombrer - tieňovať.
Dégradé
je vzor tkaniny, ktorého farebné zoskupenie vychádza od svetlého k tmavému tónu, následne sa láme a opakuje, čím vznikajú schodovité farebné prechody.
Serž
je hodvábna hladká, mierne tuhá, zväčša jednofarebná textília. Čistý hodváb v súčasnosti nahradili syntetické varianty alebo zmesové tkaniny z viskózy a bavlny.
Piké
je tuhšia bavlnená látka s typickým plastickým vzorom vaflového charakteru. Používa sa na blúzy, šaty a módne doplnky.
Kloké
je špeciálna úprava hodvábnických tkanín, pri ktorej je miestami nanášaná chemikália, ktorá ju vyzráža; tým vzniká plastický zvrásnený povrch podobajúci sa tkaným efektom. Používa sa na dámske spoločenské šaty a plášte, v úpletovom prevedení sa uplatňuje aj na vrchnom oblečení.
Matlasé
je hodvábna alebo bavlnená textília s plastickou lícnou a hladkou alebo počesanou rubnou stranou. Vyrába sa technikou dvojitých tkanín, v ktorých spojovacie nite vytvárajú plastický stehový vzor. Používa sa na dámske župany, kabátiky ale aj dekoračné účely.
Natté
je látka tkaná z efektných hrubých hodvábnych nití. Charakteristický plastický povrch tkaniny sa využíva najmä v dámskej móde.
Etamín
je riedka a priesvitná bavlnená textília vyrobená z jemnej priadze.
Madrasové káro
je veľkoplošné káro nepravidelného usporiadania s väčším počtom prírodných odtieňov na bielom podklade. Obvykle sa používa pri tkaní bavlnených tkanín a jej zmesí. Názov tohto vzoru je odvodený od indického mesta s textilným priemyslom - Madras.
Batist
pôvodne označoval ľanovú tkaninu, ktorej prvým výrobcom bol Francúz Jean Batist. Dnes sa ním označujú jemné a ľahké bavlnené alebo hodvábne látky s lesklým povrchom. Batist býva väčšinou jednofarebný (nie je to však pravidlo). Šije sa z neho luxusná dámska bielizeň, blúzky a šaty.
Bengalín
je ťažká hodvábna tkanina s priečnym rebrovaním. (Názov je odvodený od indickej provincie Bengálsko, kde vyrábali hodvábne tkaniny rypsového vzhľadu.) Bengalín sa používa ako šatovka a podšívkovina luxusných kabeliek a batožiny. Často sa spája s takzvanou moaré úpravou (jemným zrnitým povrchom). Z bengalínu sa tiež šijú letné pánske obleky, dámske šaty a kostýmy.
Brokát
je hustá lesklá tkanina značnej hmotnosti, ktorú charakterizuje nápadný žakárový vzor doplnený striebornými alebo zlatými niťami. Šijú sa z neho dámske róby, dobové divadelné kostýmy a luxusné prikrývky.
Buret
je hodvábna látka s hrubým zrnitým povrchom, bez lesku, jednofarebná, najčastejšie v prírodných odtieňoch. Táto látka je módnou stálicou (objavuje sa vo väčšine letných kolekcií). Šijú sa z nej pánske obleky, dámske kostýmy, štýlové kravaty a používa sa tiež ako nábytková a dekoračná metráž.
Fulár
označuje drobný vzor orientálneho charakteru a zároveň ľahkú hodvábnu tkaninu s hladkým povrchom. Šijú sa z neho dámske šaty, blúzky, šály a šatky.
Gaufré
je všeobecné označenie hodvábnych látok spracovaných špeciálnou úpravou, pomocou ktorej získavajú jemný plastický vzor. Takéto látky sa používajú na dekoratívne účely alebo na výrobu luxusných podšívok a dámskych šiat.
Indické plátno
je vzdušná, splývavá, mäkká a mierne priesvitná textília s jemným štrukturálnym povrchom. Objavuje sa v kolekciách vždy, keď príde do módy etno look. Z indického plátna sa šijú dámske šaty a košele pre dámy i pánov.
Japonský hodváb
je jemný druh priehľadnej, ľahkej tkaniny zo surového hodvábu. Z jednofarebných a vzorovaných kusov sa šijú hlavne dámske šaty a blúzky.
Kotelé
je tuhá, drsná bavlnená textília s charakteristickým pozdĺžnym rebrovaním (cotelé - rebrový). Z kotelé sa šijú dámske plášte a kostýmy.
Krepdešín
je mimoriadne jemná, priesvitná, jednofarebná alebo vzorovaná hodvábna tkanina s charakteristickým jemne krepovým povrchom.
Kreš
(crassus - hrubý, obyčajný) je hrubšia ľanová látka s typickým vzorom pásikov a kár. Šijú sa z nej obrusy, utierky, prestierania.
Lamé
označuje kovovo lesklé efektné nite. Ide o tkaniny s lesklým zrnitým povrchom vytvoreným takýmito niťami (ktoré nevytvárajú vzor ale prechádzajú celou látkou). Lamé však môže označovať aj lacnú tkaninu používanú na technické účely.
Mako
je všeobecný názov pre akostnú (hornoegyptskú) bavlnu. Dané označenie informuje o špičkovej kvalite textílie.
Marokén
je hustá tkanina používaná na výrobu podšívok, dámskych šiat, plášťov a kostýmov. Povrch týchto tkanín charakterizuje priečne vlnitý rebrový vzhľad.
Organtín
je riedka, priesvitná bavlnená látka vyrobená z jemných priadzí; dokáže prijať značné množstvo škrobu, ktorým sa vystužuje. Z organtínu sa šijú dámske odevy, divadelné kostýmy a pokrývky hlavy.