PLEŤ
Podľa produkcie kožného mazu sa pleť delí na 4 typy, a to na pleť normálnu, suchú, mastnú a zmiešanú.
Normálna pleť
Normálna pleť je ideálnym typom pleti. Dochádza k normálnej produkcii kožného mazu, póry sú jemné a nie zreteľné. Kožný film tohto typu pleti pri krátkom kontakte vodu odpudzuje, pri dlhšom kontakte alebo po použití mydla vodu prijíma. Inak sa voda na jej povrchu hromadí v kvapkách. Táto pleť si nevyžaduje dôkladnejšiu starostlivosť. Vhodné je občasné čistenie pleti a použitie stredne mastného krému.
Suchá pleť
Na pohľad ide o pleť tenkú, takmer priesvitnú. Táto pleť sa vyznačuje zníženou tvorbou kožného mazu. Jej kožný film je menej odolný voči vonkajším vplyvom. V mladosti je táto pleť veľmi krásna, lebo prakticky vôbec netrpí prejavmi akné. Začína však skoro starnúť. Táto pleť si vyžaduje zvýšenú starostlivosť. Je potrebné ju nielen premasťovať, ale aj hydratovať. Na suchú pleť by sa nemali používať prípravky, ktoré obsahujú vyššie percento alkoholu.
Mastná pleť
Ak pleť produkuje nadmerné množstvo kožného mazu, nazýva sa mastnou. Tento typ pleti má zhrubnutú štruktúru, pripomínajúcu kôru pomaranča s otvorenými pórmi. Na mastnom type pleti sa ľahko vytvára akné. Pretože sa produkcia kožného mazu s vekom znižuje, môžu sa aj problémy spojené s týmto typom pleti časom upraviť. Ženy s mastnou pleťou majú tú výhodu, že ich pokožka je odolnejšia voči vonkajším vplyvom. Dokonca aj vrásky sa na nej objavujú neskôr. Mastnú pleť je potrebné často a dôkladne čistiť a hydratovať. Vyžaduje pravidelné hĺbkové čistenie pleti a správnu životosprávu.
Zmiešaná pleť
Zmiešaná pleť je najrozšírenejším typom pleti. Jej premastenie je najväčšie v strede tváre, tzv. T – zóna (stred čela, nos a brada) a ostatné partie sú charakterovo rovnaké ako normálna alebo suchá pleť. Dôležité je používať čistiace gély a emulzie a hydratačné pleťové masky. Osobitným typom pleti je zrelá pleť. Zhruba po tridsiatom roku života stráca pokožka veľmi rýchlo elasticitu a spomaľuje sa jej hydroregulačná schopnosť. Je nutné voliť správne prípravky s vyváženým podielom výživných a hydratačných zložiek, ktoré síce tvorbu vrások úplne nezastavia, ale pomôžu ju spomaliť. Okolo štyridsiateho roku života si pleť vyžaduje zvýšenú pozornosť. Vplyvom zníženej schopnosti vlastnej regenerácie stráca veľmi rýchlo pružnosť a začínajú sa tvoriť hlbšie vrásky. Zrelá pleť potrebuje viac výživných látok a predovšetkým je dôležitá jej ochrana pred vonkajšími vplyvmi.
NECHTY
Ako začať
Pred procedúrou si namočte končeky prstov do vlažnej vody, ktorú v miske zmiešate napríklad s olivovým olejom, prípadne môžete pridať aj niekoľko kvapiek citrónovej šťavy. Po približne 15-ich minútach vyberte prsty z vody a usušte ich.
Čo s neželanou kožtičkou?
Aj keď už máte pokožku okolo nechtov zmäkčenú po kúpeli, základnou pomôckou, bez ktorej sa nezaobídete, a ktorá vám zjednoduší prácu je tyčinka na zatláčanie kožtičky. Dostanete ju už v každej lepšej drogérii, prípadne v parfumérii. Tvarom je podobná klasickej fixke, avšak jej hrot nekreslí, ale je nasiaknutý olejčekom, ktorý pokožku okolo nechtov zmäkčí.
Tvarovanie
Keď ste už pokožku okolo nechtov odstránili, prejdite k samotnému tvarovaniu koncov nechtov. Aký tvar zvolíte je čisto na vás, jediná rada v tomto prípade znie: namiesto nožničiek použite pilník, najlepšie sklený, ktorý patrí k najkvalitnejším. Kovové pilníčky môžu necht rozstrapkať. Prijateľnou alternatívou sú papierové pilníky. Pri nich však dbajte na to, aby ste použili viacero typov, od najdrsnejšieho na začiatku, po najjemnejší na koniec.
Leštenie nechtov
Dôležitým krokom pri starostlivosti o nechty je ich konečné leštenie. Pred nanesením laku všetky nechty vyleštite špeciálnou leštičkou, ktorá býva obvykle súčasťou multifunkčných pilníkov. Lak potom na nechtoch lepšie drží.
Pri nanášaní laku dbajte na niekoľko pravidiel:
Nelakujte nechty bezprostredne po kúpeli, či sprche.Lak nanášajte vždy od stredu na strany.Ak použijete podkladový lak, samotný lak potom vydrží dlhšie.Nenanášajte viac ako dve vrstvy (vynímajúc podkladový lak).Nelakujte si nechty večer pred spaním, lak nestihne dobre zaschnúť, a preto musíte nechty na druhý deň prelakovať tak či tak.
VLASY
Z chemlónu na hlave urobiť parádny účes sa jednoducho nedá, určite nie trvale. A tak, či sa nám to páči alebo nie, je drvivá väčšina driny okolo krásnych vlasov na nás. Starostlivosť o túto ozdobu musí byť pre každú dámu na dennom poriadku.
Starostlivosť musí byť správne zvolená a systematická, aby priniesla želaný efekt. Zrekapitulujme si spolu niekoľko jednoduchých tipov a trikov, ktoré vám v tomto snažení pomôžu... Ak nechcete, aby boli vaše vlasy suché a zdobili ich rozštiepené končeky,vyhýbajte sa fénovaniu vlasov, kedykoľvek môžete. Ak už si vlasy fénujete, použite radšej chladný vzduch. Trvá to síce dlhšie, ale vlasy budú lesklejšie a ľahšie upraviteľné. Nezabúdajte tiež na to, že keď sú vlasy vlhké, sú najkrehkejšie. Nikdy ich v tomto stave nekartáčujte. Použite hrebeň s riedkymi zubami a vlasy opatrne rozčesávajte. Začnite od končekov a až postupne sa prepracúvajte vyššie a vyššie až ku korienkom. Vyhnete sa tak tomu, aby polovica vašich vlasov zostala na hrebeni.Pri umývaní striedajte značky šampónov, aby sa vlasy nezanášali.
Na oplachovanie nikdy nepoužívajte príliš horúcu vodu a pri konečnej úprave vlasov vyberajte len stylingové peny a gély bez alkoholu, ktoré vlasy nevysušia.
Pokiaľ to nie je nevyhnutné, neumývajte si vlasy denne. Šampón a teplá voda ich len oslabujú. Pokiaľ však chodíte plávať, mali by ste si vlasy umyť alebo minimálne opláchnuť vždy po opustení bazéna, aby ste z nich zmyli zvyšky chlóru.
Tiež zabudnite na poveru, že vaše vlasy získajú žiarivý lesk, ak ich denne 100x prečešete kartáčom. Týmto spôsobom sa o vlasy skôr pripravíte. Nezabúdajte tiež, že vlasy sú súčasťou vás samých. Preto na ne, rovnako ako na kvalitu nechtov, či vašu pokožku a postavu, vplýva predovšetkým to, čo vložíte do úst. Bez správnej výživy by vám všetko zostávajúce úsilie bolo tak povediac na nič.
NOHY
Správna starostlivosť o vaše nohy by mala byť každodennou samozrejmosťou rovnako, ako pravidelné čistenie zubov. Nikdy nie je dosť skoro a ani dosť neskoro začať sa starať o svoje chodidlá, a verte, že tým spravíte veľa nielen pre svoju krásu, ale aj zdravie. Chodidlá by ste si mali každý deň umývať v teplej mydlovej vode. Ak im chcete dopriať relax, dajte si do vody karlovarskú soľ. Nemočte si nohy pridlho (kým sa vám zošúverí koža), pretože to ničí prirodzenú mastnotu, ktorá má svoje poslanie. Nechajte pokožku iba zmäknúť , a potom si pämzou odstráňte zhrubnutú kožu. Vynechajte miesta, kde je kosť a prestaňte vždy, ak vás to začne bolieť. Po každom kúpeli chodidlá vždy dôkladne osušte froté uterákom , najmä medzi prstami. Keď nohy uschnú, natrite si ich výživným krémom . Doprajte si poriadnu vrstvu po celom chodidle, ale vynechajte miesta medzi prstami. Keď sa krém vstrebá, dajte si na chodidlá špeciálny púder na nohy.
Nechty si strihajte pravidelne , najvhodnejšie sú klieštiky na nechty. Nechty na nohách by nemali by byť príliš krátke a strihajú sa vždy dorovna, pretože inak by mohli začať zarastať.
Svoje nôžky udržujte vždy v teple, chlad alebo vlhko im rozhodne neprospieva. Ak ich chcete mať skutočne krásne, mali by ste cvičiť a tým ich prekrvovať. To, na čo by ste nikdy nemali zabúdať, a to nielen kvôli zdraviu nôh, ale aj kvôli vlastnému pohodliu, je výber tej najvhodnejšej obuvi. Musí byť kvalitná, musí vám sedieť veľkosť, a tiež sa vám v nich musí pohodlne chodiť, to znamená, že by vás nemali nikde odierať. Nepodceňujte poranenia chodidiel . Ak na niečo stúpite a poraníte sa, porežete, popálite, navštívte lekára, aby vám to odborne ošetril. Nepodceňujte ani kurie oká, plesne a iné mykózne ochorenia. Ak máte cukrovku, navštívte lekára akonáhle si všimnete zmenu vo farbe alebo teplote vašich chodidiel.
TOPÁNKY
Netvrdíme, že pred i po každom jednom obutí treba obuv dôkladne vypucovať a stať sa tak jej otrokom. Čistota by však rozhodne zachovaná byť mala, aj vzhľadom na životnosť vašich „pokladov“. Ak je vonku priaznivé počasie a vy ste zrovna nelabzovala po poli pooranom, netreba sa zbytočne zaoberať prehnanou starostlivosťou. Z času na čas však áno. V prípade, že je ale poveternostná situácia viac ako zlá a vonku zúri nepríjemný dážď, zrejme tomu bude zodpovedať aj stav vašich topánok.
Za žiadnych okolností ich neodkladajte zablatené medzi ostatnú obuv. Jednak je to nečistotné vzhľadom na ostatné kúsky vášho topánkového kráľovstva a jednak obzvlášť barbarské voči konkrétnemu páru a v konečnom dôsledku aj voči vašej peňaženke. Takýmto zaobchádzaním totiž znižujete ich životnosť a funkčnosť. Vynaložiť minimálnu námahu na ich vyčistenie je rozhodne ekonomickejšie ako za krátky čas kupovať nové.
Ak však túžite, aby vaša obuv stále pôsobila ako nová, treba si dať námahy viac. Vedzte teda, že pred každým pucovaním topánok ich treba najprv utrieť vlhkou handrou. Krém na topánky tak lepšie vsiakne do kože. Po dôkladnom očistení im dajte polhodinovú pauzu a až potom ich vyleštite s mäkkou handričkou, prípadne nylónovými pančucháčmi. Budú sa skutočne blýskať ako práve vytiahnuté z krabičky.
Váš obľúbený pár topánok má koženú úpravu? A hneď máte o starosť viac. Aby ste predišli jej lámavosti, treba ju pravidelne natierať špeciálnym olejom na kožené topánky. Ku koženým vložkám sa správajte rovnako, ináč vám topánky veľmi rýchlo doslúžia.
Aj keď sa tohtoročná zima práve neniesla v duchu kalamít a topiaceho sa snehu, isto máme všetci v živej pamäti ako kruto vie zatočiť práve takéto počasie s našou obuvou. Škaredé mapy od soli, premočená čižma, zničené podrážky. V prípade, že predpovede o globálnom otepľovaní sa nasledujúcu zimu nie celkom naplnia, ešte si budeme mať možnosť užiť nepriazeň pľačkanice so všetkým, čo k nej patrí. Preto je dobré vedieť ako si poradiť s fľakmi po snehu, či soli.
Pri zime ešte chvíľu zostaneme, i keď svoje uplatnenie nachádzajú čižmy aj v letnom prevedení. Ich tvar zostane vzpriamený a udrží svoju formu, ak do nich vložíte 1,5 litrové plastové fľaše naplnené vodou. Opäť sme sa teda raz presvedčili, že malé triky z domácnosti sú nenahraditeľným pomocníkom.