VÝBER  PARFEMU
Ovocné, kvetinové, korenisté, svieže, či púdrovité... Hovoríme o vôňach uväznených v malých fľaštičkách - parfumoch. Hádam už len máloktorá z nás si dokáže predstaviť bez nich existovať. Tvoria jednoducho súčasť nášho každodenného života, a či chceme, alebo nie, pôsobia aj na náš duševný stav. Ovplyvňujú našu náladu, dokážu nás potešiť, povzniesť, dobiť energiou, upokojiť, uvoľniť či rozveseliť. Predsalen, čuch ako zmyslový orgán dokáže ovplyvniť naše myslenie aj v prípade, že o to sami nestojíme. Ak ešte nemáte „ten svoj“ obľúbený parfum a stále tápete a rozhodujete sa, ktorý je ten pravý, dáme vám zopár rád, ktorých by ste sa mali držať pri výbere svojej vône.Ak si hľadáme vhodný parfum, je samozrejmé, že si ho musíme vyskúšať. Veľmi však závisí od prostredia, v ktorom si vôňu skúšame, lebo na viacerých miestach môže voňať parfum inak.
Je rozdiel, keď si skúšame parfum v parfumériách, ktoré sú presiaknuté inými rozličnými vôňami, ako keď si ho vyskúšame doma. Určitú úlohu pri skúšaní vôní hrá aj teplota a obsah pár vo vzduchu. V parfumériách nikdy neskúšajte viac ako 3 až 4 vône, pretože Váš čuch sa aj tak po niekoľkých testovacích „ňuchnutiach“ otupí a všetky vône sa vám zlejú do jednej. Najlepšie je nastriekať si na papierik dve-tri voňavky, zapamätať si, ktorá je ktorá, a posúdiť tak za hodinku, ktorá najlepšie lahodí vášmu nosu. Nemali by ste zabúdať na to, že je dobré začínať vždy od ľahších vôní, keďže pri tých ťažších sa nos rýchlejšie „opotrebuje“. Ak chcete zistiť, či sedí vôňa vám a nie je nepríjemná vášmu okoliu, v ktorom sa najčastejšie pohybujete, musíte so svojou novou vôňou nejaký čas žiť.
Iba vtedy zistíte, či sa vám vôňa nezunovala, či nie je pre vás príliš silná alebo naopak slabá, v akej koncentrácii ju máte najradšej a na akú príležitosť sa najlepšie hodí. Dôležité je aj to, aký dojem s ňou robíte na svoje okolie. Stalo sa vám už niekedy, že ste sa zamilovali do vône, ktorú používa vaša priateľka či kolegyňa? Zatúžili ste po nej tak moc, že ste v sekunde naklusali do parfumérie a jednoducho ste si ju museli kúpiť? Niekedy je však nezmysel kupovať si rovnakú vôňu, pretože platí jedno základné pravidlo: parfum na každom vonia inak. Každý človek má vlastnú telesnú vôňu, ktorá závisí od pokožky, od spôsobu výživy a životného štýlu a niekde nie je zaručené, že vôňa, ktorá sa vám páči na niekom inom, bude voňať rovnako dobre aj na vás. Ako už väčšina z vás určite vie, najlepšie je streknúť parfum na miesta, kde pulzuje krv.
Vôňa totižto najlepšie účinkuje tam, kde je pokožka najteplejšia a najlepšie prekrvená. Takéto miesta sú za uchom, na zápästí, v ohybe lakťa alebo pod kolenom. Ak však chcete byť skutočne zvodná, nastriekajte si vôňu do čerstvo umytých vlasov, kde sa udrží mimoriadne dlho. Ak ste si kúpili nový parfum a ste nešťastná z toho, že vy sama ho po čase necítite, nič si z toho nerobte. Nos je zmyslový orgán, ktorý sa pomerne rýchlo unaví a čuchanie je namáhavá činnosť, je teda prirodzené, že vás nos začne vôňu, ktorú používate dennodenne po chvíli „ignorovať“, a to aj pri silných koncentrátoch. Keď my sami po krátkom čase už našu vôňu necítime, neznamená to, že naše okolie ju tiež necíti. Dôležité pravidlo, na ktoré by ste nemali zabúdať, je: menej je niekedy viac. Vaša vôňa nesmie dominovať v celom okolí. K „predávkovaniu“ voňavkou inklinujeme práve vtedy, keď ju náš nos necíti, ako sme už spomínali. Ak však máte kvalitný parfum, jeho účinnosť je skutočne dosť dlhodobá, a tak si nemusíte obnovovať jeho dávku každú hodinu. Na druhej strane, je lepšie navoňať sa menej a častejšie, ako svojou vôňou otravovať ľudí na blízku a „zamoriť“ celé okolie. V teplých ročných obdobiach sú vhodnejšie svieže, iskrivé, jemné vône, a naopak v zime si môžete kľudne dovoliť zaexperimentovať s ťažšími. A nezabudnite, že dokonalá vôňa by mala byť ako žena. Elegantná, krehká a diskrétna. Vždy krásna svojou jednoduchosťou.
VYBER TOPÁNOK
opánky sú najdôležitejšou časťou nášho šatníka. Pokiaľ natrafíme na maximálne pohodlné, ktoré nám svojím komfortom(aj keď nie štýlom)pripomínajú papuče, nevzdáme sa ich aj niekoľko rokov. No pri výbere topánok aj tak kladieme čoraz väčší dôraz na módu a trend miesto na účelnosť a pohodlie.
To správne miesto.
Čínske veľkoobchody, predajne i obyčajný trh nás zaplavujú množstvom lacnej obuvi. Nedajte však na rady, že aj tristokorunové čižmičky vám spravia službu ako trojtisícové. Na nohách stojíte celý deň, zaslúžia si preto kvalitnú obuv, ktorá vaše nôžky nijako neohrozí ani nezdeformuje. Je úplne zbytočné pripomínať, že pri kúpe detskej obuvi by ste sa mali trhoviskám oblúkom vyhnúť.
Ako kupovať.
Každá žena pozná perfektne dve veľkosti – veľkosť košíčkov podprsenky a číslo svojich topánok. Lenže iný kraj, iný mrav a tak sa neraz stane, že to, čo je u nás päťka, je v zahraničí päť a polka a podobne. Ako si teda vybrať to správne číslo?Väčšina z nás nemá šľapaje rovnakej veľkosti, jedna môže byť o niečo užšia alebo menšia. Preto ortopédi odporúčajú vybrať si ten pár topánok, ktorý sedí na väčšiu nôžku. Je oveľa jednoduchšie kúpiť si vložku do topánky ako preklínať každý deň toho diabla, čo nám pri kúpe vnútil menší nepohodlný pár.
Prechádzajte sa.
Správna topánka je taká, ktorá vám sedí na päte (päta sa nesmie vyzúvať, musí pevne doliehať k topánke) a má dostatok miesta pre prsty(akonáhle cítite, že sú prsty skrčené alebo v nich pociťujete mravenčenie, je topánka nanič).Nespoliehajte sa, že trošku nepohodlné lodičky časom roztiahnete a že sa vám prispôsobia. Je to ten najväčší nákupný omyl, akého sa môžete dopustiť. Z materiálov preferujte tie priedušné, syntetika vašej nôžke nespraví dobre. Pokiaľ si nie ste výberom istá, povedzte nákupu stop. Pri výbere topánok totiž známe príslovie „lepší vrabec v hrsti ako holub na streche“ naozaj neplatí.