Z čoho sa satelitný komplet skladá?
1.Parabola

Veľkosť paraboly volíme podľa toho, koľko satelitov chceme sledovať a taky podľa miesta inštalácie (česká republika, zahraničia, atď). Pre príjem programov z jednej družice (Astra1, Hotbird, Astra 3) bude stačiť parabola s priemerom okolo 60 cm. ak sa rozhodnete pre príjem z 2 alebo viac družíc, tak vyberte parabolu o min. priemerom 80 cm. tiež doporučujeme zvolit hliníkovou parabolu, ktorá vám zabezpečí dlhšiu životnosť.
2.Konvertor
Konvertor LNB, LNC - Low Noise Convertor): umiestňuje sa na rahno paraboly, čo je vlastne jej ohnisko a sústreďuje sa v ňom prijímaný signál. Konvertor slúži na prevod kmitočtu z pásma GHz do poriadku MHz, čo už vie spracovať vstupný diel satelitného prijímača. Citlivosť konvertora udáva tzv,, šumové číslo ". Čím je nižšia, tým je konvertor lepšie. Dnes je bežná hodnota dobrého konvertoru okolo 0,3 dB. Máme však v predaji aj LNB s šumovým číslom 0,2 dB! Táto hodnota však nie je natoľko rozhodujúce ako je potrebné veľkosť paraboly. Konvertor pracuje v dvoch pásmach v rozsahu 10,7 - 11,7 GHz a 11,7 - 12,75 GHz. Pásma sú prepínanie frekvencie 22 kHz. Takýto konvertor sa taky nazýva univerzálne. Staršie konvertory mali iba spodné pásmo, a preto sa nehodia pre digitálny príjem. Konvertor je s prijímačom propojen koaxiálnym káblom a napájaný napätím 13 alebo 18 V, čo taky určuje jednu z dvoch polarizáciou v ktorých sú programy vysielané. Ďalej sa môžete stretnúť s konvertory s viacerými výstupmi. Sú určené pre dva a viac účastníkov. O ich výbere vám podľa vašich konkrétnych potrieb poradíme.V súčasnosti máme v ponuke konvertory pre 2, 4 alebo 8 účastníkov!


3.Satelitný prijímač
Tu je ponuka veľmi široká a odporúča sa poradiť priamo s našimi predajcami.Prijímačov je niekoľko základných typov: - FTA pre príjem voľných staníc - prijíma len nekódované stanice a nemožno do neho vložiť dekodér alebo kartu - FTA s CI sloty - prijíma voľné programy, ale má možnosť rozšírenia o jeden alebo dva dekodéry - S dekodérom - prijímač má zabudovaný dekodér (Cryptoworks, Conax, Viaccess, Irdeto ,...) a umožňuje pomocou karty dekódovať platené kanály. - S harddiskom - umožní vám nahrávať a prípadne upraviť satelitné programy - Combo SAT / DVBT - kombinovaný prístroj pre satelitné aj pozemné digitálne vysielanie

4.Motor DiSEqC 1.2
Motor slúži na natáčanie paraboly na niekoľko satelitov Všetky ovládanie a napájanie sa vykonáva po koaxiálnym káblových od LNB, čo je veľká výhoda v miestach, kde už ďalšie kábel nedá natiahnuť. O ovládanie a riadenie motora sa využíva systému DiSEqC 1.2, ktorým musí byť prijímač vybavený. Inštalácia už väčšinou vyžaduje odborníka.

5.Multifeed a DiSEqC prepínač
Do paraboly sú umiestnené pomocou držiaka Multifeed dva alebo viac konvertorov a bez nutnosti natáčania prijímate signál z viacerých družíc. Pretože satelitný signál zvedenie koaxiálnym káblom nemožno zlúčiť, tak bude potrebné použiť niektorý z prepínačov DiSEqC. Tie zvládnu prepínať až 8 LNB. Navyše nie je potrebné do nich privádzať externé napájanie a môžu byť teda umiestnené aj na streche u antény.Novinkou je tzv Monoblock konvertor, ktorý obsahuje dva konvertory a DiSEqC prepínač v jednom puzdre a je už prednastavený na dve družice (Astra + Hotbird, Astra 1 + astra3). Výhodou je jednoduchá montáž a nastavovanie!


6.CA modul a karta
Dekodér pre satelitný prijímač. Platené televízie kódujú svoje programy v rôznych kódovacích systémoch. Ak si kúpite prístupovú kartu s predplatným, tak samozrejme potrebujete mať v prijímači príslušný dekodér. Ak nie je zabudovaný, tak použijete externé CAM modul do PCMCI slotu.České a slovenské sat. programy sú kódované v systéme Cryptoworks!

7.Kabel, konektory, konzola, ...
Pri nákupe kompletu samozrejme nezabudnite na vhodnú konzolu pre montáž paraboly, koaxiálny kábel, a konektory.