Keď si idete kúpiť nohavice, máte v hlave určitú predstavu. Aj keď nad rozmýšľaním pravdepodobne nestrávite celé dni a najradšej by ste boli, aby vám prišli priamo domov bez toho, aby ste sa museli naháňať po obchodoch, istú predstavu o tom, čo chcete, máte. Akej by asi mali byť farby a z akého materiálu, viete približne, aj aký strih asi očakávate.
Keď natrafíte na tie správne – tie, ktoré majú super farbu, nie sú ani veľmi široké, ani veľmi úzke a sú z dobrej látky, poviete si „paráda, to je to, čo chcem, konečne to mám za sebou“. Potom pozriete dole (až celkom na zem) a zistíte, že sú o čosi dlhšie, než by ste potrebovali. Nerobí vám to problém, veď si poviete, že sa aj tak ešte obujete, čo ich dvihne, alebo sa aj prípadne trošku zrazia a bude to OK. Avšak, celkom OK to byť nemusí.
Nezabúdajte na rezervu
Pri kúpe nohavíc by ste nemali zabúdať na jednu veľmi dôležitú vec. Ich dĺžku a to, ako sa na topánke lomia. Perfektné zalomenie vám totiž môže pomôcť dotvoriť práve taký imidž, aký chcete dosiahnuť. Elegantný, štýlový a profesionálny; taký, ktorý o vás veľa napovie. Viete asi čo sa stane, ak dĺžka nohavíc nebude pre vás celkom optimálna?
Neodhadnutá dĺžka: veľmi dlhé
Keď je zalomenie nohavíc príliš nízko, nohavice sú vám jednoducho pridlhé. Zbierajú sa na topánke a vytvárajú dojem nariasených volánov. Vyznievate komicky a trochu naberáte výzor káčera. Prípadne sa vám spodky nohavíc ťahajú po zemi, a tým pádom ničia, ošúchavajú, trhajú. Celkovo to vyvoláva neupravený dojem, akoby vám bolo celkom jedno, ako vyzeráte.
Neodhadnutá dĺžka: veľmi krátke
Keď je zalomenie príliš vysoko, nohavice sú vám krátke. Opticky si týmto činom skracujete nohy a navyše vyzeráte maximálne smiešne. Keď chodíte, vidieť vám až ponožky alebo členky. Pôsobíte groteskne a určite tým upútate pozornosť všetkých naokolo.
Čo je teda optimum?
ak sa chcete vyhnúť módnym faux pas, ktoré sme popisovali vyššie, v obchode si dajte čas. Neponáhľajte sa a nekúpte hneď prvé, na ktoré natrafíte. Okrem toho, ako vám sedia v páse, na zadku a stehnách, dajte si pozor aj na to, kde sa končia. Odhadnúť to môžete ľahko. Urobte krok, prípadne dvíhajte koleno smerom hore. Ak sa vám nohavica nevyhrnie k členku, alebo až nad neho, ani neprevísa ďaleko pod pätu, je to v poriadku.
Ak si hovoríte, že sú tak akurát, len trošku dlhšie, a že sa stačí len obuť, obujte sa teda a uvidíte. Takýmto spôsobom tiež zistíte, ako skúšané nohavice sedia na topánke. Vyhnite sa strihom nohavíc, ktoré pohltia celú topánku, lebo to len zbytočne narúša celkový dojem.
Nezabúdajte, že nielen správny strih, ale aj správna dĺžka ovplyvňujú vizuálny tvar postavy. Ak nesprávne neodhadnete dĺžku nohavíc, prestrelíte a bude to nielen neestetické, ale povie veľa aj o vás. Vyberte si teda radšej nohavice, ktoré vám sedia perfektne po každej stránke, alebo si dajte kúpené nohavice skrátiť presne na mieru.