Stále viac sa aj medzi mužmi množia takí, ktorí sa radi obliekajú dobre a vkusne a vedia, čo k čomu patrí , a čo sa k čomu za žiadnych okolností nehodí.
Dnes si musíte byť strážcom poriadku v šatníku sám,
ak nemáte po ruke priateľku, ktorá vás včas upozorní na to, že havajské vzory už neletia. Preto, ak chcete byť „trendy“ a „in“ a „v kurze“, listujte časopisy s módou o sto šesť alebo nakupujte v obchodoch, kde máte zaručene len sezónne oblečenie. Sú však veci, ktoré vám ani v najznačkovejšom obchode nepredajú a ťažko ich vyčítate aj z módnych časopisov: Čo s ponožkami ? Ako uvidíte, vkusne a s dobou nie je žiadna veda!
Čo sa týka dĺžky, odborníci na módu kladú všetkým mužom na srdce pravidlo, aby pri preložení nohy cez nohu alebo braní schodov po dvoch nebolo vidno holé chlpaté lýtko . Je to svojim spôsobom kánon, či nosíte džínsy, alebo nohavice k obleku.
Pokiaľ ide o farbu, taktiež tu platí isté pravidlo. "Trendy" sa budete cítiť v tom prípade, ak topánky ladia s opaskom a vaše ponožky sú také tmavé ako topánky, alebo o odtieň tmavšie . Čiže k čiernym lakovkám si neberieme bordové ponožky, aj keď máte v klopni saka vreckovku presne takej istej farby.
Henry Ford svojho času povedal, že zákazníci si uňho môžu kúpiť auto akejkoľvek farby, pokiaľ je čierne. Toto pravidlo by sa dalo uplatniť aj na opasky, ponožky a topánky – ak máte strach experimentovať, čiernou nič nemôžete pokaziť . Takže zaručenou poistkou na akúkoľvek príležitosť je sedem párov čiernych ponožiek, ktoré siahajú aspoň do polovice lýtok, a k nim čierne topánky a opasok.
Pripúšťajú sa aj vzory, ale to je vyšší level. Vo všeobecnosti platí pravidlo, že vzorované ponožky si vezmeme vtedy, ak ostatné oblečenie nie je výrazne vzorované. V žiadnom prípade sa nemiešajú kocky na ponožkách s pásikmi na saku alebo bodkami na kravate.
V lete je častým omylom mužov obliekanie ponožiek do otvorených sandálov . Nie, nie a ešte raz nie. Ak máte na nohách sandále, chodidlo sa má vetrať. Možno by sa to dalo tolerovať v tom prípade, ak ste si k sandálom vzali dlhé nohavice, ale pri šortkách sú nohy v sandáloch s ponožkami nad členky módnym faux pas. Ak si život bez ponožiek neviete predstaviť, kúpte si také, ktoré končia tesne za pätou
O tom, že biele ponožky sa hodia maximálne na šport hádam netreba obšírne rozprávať. Tento prehrešok už hádam má väčšina z nás za sebou. To však nie je jediné ponožkové pravidlo, ktoré treba mať na zreteli.
Ani ponožky s nápismi a vzormi sa nehodia na bežné nosenie, ak váš štýl nie je vyslovene športový.K dlhým nohaviciam vždy voľte ponožky dostatočnej dĺžky a dobre držiace, aby sa nestalo, že pri sedení vám budú spod nohavíc vytŕčať chlpaté členky. Naopak pre letnú sezónu, ak zvyknete nosiť krátke a trojštvrťové nohavice, sa do tenisiek zásobte krátkymi ponožkami, ktoré ochránia nohy pred potení, ale z tenisiek nevytŕčajú. Ak nosíte v lete sandále, na ponožky zabudnite celkom.